Vyhledat
  • Tereza Řeháková

Do útrob

Aktualizace: 14. pro 2020

Je na čase zazoomovat.

Jak to s těmi křesly vlastně je, z čeho jsou šité a jak. Co tam je za vychytávky a proč si ta ženská myslí, že je to ta nejlepší konstantní náruč na světě.


Závěsná křesla prošla velkým vývojem, dříve byla šita tak, pak tak a teď takhle. Rok 2016, barefoot se začínal probouzet a kniha Respektující výchova od Kopřivů kolovala mezi rodiči jako bible svatá. Všechno nějak začíná a má určitý vývoj, když se to dělá srdcem ovšem. Kvůli businessu jde dnes často spoustu věcí přeskočit a akcelerovat.


Dnes si nejvíce vážím látek, které jsou jedinečné. Řekla bych, že jsou předností. Využívám jen kvalitní nosné látky, které se v klasickém obchodě nedají koupit. Mají výborné vlastnosti - nežmolkují, mají vysokou oděruvzdornost, některé jsou jsou nehořlavé, nepromokavé, nechytají chlup, nejdou zatrhnout drápky nebo mají skvělou stálost na světle. Většina je vyráběna a dovážena ze Španělska/Řecka/Slovinska. Zprvu jsem měla výčitky, že nevyužívám lokální, české tkaniny a prohlubuji ekologickou stopu dovozem. Španělé se specializují na oděvní a textilní průmysl a hned po Itálii mají největší procento zaměstnaných v tomto oboru. Jsme stále v rámci EU a to je pro mne asi stěžejní. Až najdu v ČR výrobu těchto nosných, technických látek, zajásám radostí, protože vše bude i pro mne jednodužší. O výhodách a nevýhodách těchto látek, spíše vláken, napíši sólo článek- brzy. Ne vždy jsou totiž přírodní vlákna vhodná.
Pro prošití používám obuvnické nitě. Dříve jsem šila s klasickými jeansovými na Veritasce, ale opravář strojů mi naznačil, že jestli ještě jednou zavolám, vynese mě v zubech. Tedy jsem sehnala „Děkuji Blanko ať Vám zdraví slouží na věky“ za odvoz starou Minervu, tank z kalené oceli, co prošije všechno! Servisáka jsem již dlouho neviděla :)


Uvnitř tunelů na lana jsou při okraji všité jistící popruhy (pes/bavlna), které fungují jako výztuha a podložka pro nejvíce namáhanou část. Posunem této části po laně směrem nahoru z křesla uděláte opravdu křeslo, posadíte se. Když posunete tyto kraje více dolů, Houpajda Vás položí, jdete více do lehu.

:návod co se s Houpajdou dá dělat a jak ji polohovat, natočíme v brzké doběNovinkou je, že jsem ubrala jeden suchý zip (otvor) pod nohama. Zdál se již zbytečný. Nyní je zip pouze na horní straně za hlavou. Houpajdu si tak i pověste! Pod koleny by se „sucháč“ mohl zdát tvrdý. Otvorem lze vyndat výplň před praním.Vnitřní výplň tvoří polyesterová vata napěchovaná v netkané textílii a nově je ještě vložena do bavlněného bílého povlaku. Vata je měkká a ve vzduchu se neproleží. Jedná se o klasickou výplň do polštářů. Zkoušela jsem i molitanovou drť, ale je tužší.


Etiketka je také nová. Nechávám ji laserem vypalovat u kluků ze Světlo Boží – LiGo. Vyrábějí krásné kusy dřevěných podsvícených obrazů. Až později jsem se dozvěděla, že majitel je autor kovových „hejbátek“ v Crossclubu v Praze, kde jsem trávila adolescentní etapu života.


No a poslední je lano s rozpěrkou. Lano je jutové, české výroby, je pěkné, pevné, dostupné. Širší lano se špatně uvazovalo, tenčí lano zanikalo. Lana obecně jsou pěkným doplňkem do našich eko - backtothetrees domovů. Umělé lano lze také objednat, třeba růžové se žlutou Houpajdou? :)


Rozpěrka - rozpěrné prkno, má hlavní úkol a to udržet Houpajdu v rozevření. Tolik pokusů v délce, tloušce, podélné zavěšení - pracovala jsem pokusem omylem. Vrtala otvory sukovníkem na šířku, na výšku. Spoustu věcí se dá vypočítat, ale když se to nezkusí, tak se to nezjistí. Rozpěrky jsem dříve provrtávala v obýváku, když jsme bydleli v bytě. Piliny byly všude!! Teď je rozpěrka 1,3 m dlouhá, krásně zaoblená a vyhlazená na profi stroji v truhlárně. Někdy je z borovice, někdy z olše, teď budou břízové. Rozpěrky jsou surové, bez nátěru a moření. Každý si ji může dotónovat podle okolního nábytku, nebo použít venkovní oleje k impregnaci.


A to je článek pro "techniky", kteří potřebují přesně vědět, co kupují. T.

163 zobrazení0 komentář

KONTAKT:

+420 602 424 197

houpajdy@gmail.com

ADRESA:

NEPROPÁSNI NOVOU KOLEKCI:

Malešov

28541

Česká republika

© 2019. Proudly created with Wix.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon