Vyhledat
  • Tereza Řeháková

Do útrob

Aktualizace: bře 5

Je na čase zazoomovat.

Jak to s těmi křesly vlastně je, z čeho jsou šité a jak. Co tam je za vychytávky a proč si ta ženská myslí, že je to ta nejlepší konstantní náruč na světě.


Závěsná křesla prošla velkým vývojem, dříve byla šita tak, pak tak a teď takhle. ROk 2016, barefoot se začínal probouzet a kniha Respektující výchova od Kopřivů kolovala mezi rodiči jako bible svatá. Všechno nějak začíná a má určitý vývoj, když se to dělá srdcem ovšem. Kvůli businessu jde dnes často spoustu věcí přeskočit a akcelerovat.


Dnes si nejvíce vážím látek, které jsou jedinečné. Řekla bych, že jsou předností. Využívám jen kvalitní nosné látky, které se v klasickém obchodě nedají koupit. Většina je vyráběna a dovážena ze Španělska/Řecka. Zprvu jsem měla výčitky, že nevyužívám lokální, české tkaniny a prohlubuji ekologickou stopu dovozem. Španělé se specializují na oděvní a textilní průmysl a hned po Itálii mají největší procento zaměstnaných v tomto oboru. Jsme stále v rámci EU a to je pro mne asi stěžejní. Až najdu v ČR výrobu těchto nosných, technických látek, zajásám radostí, protože vše bude i pro mne jednodužší. O výhodách a nevýhodách těchto látek, spíše vláken, napíši sólo článek- brzy. Ne vždy jsou totiž přírodní vlákna vhodná.


Látky vydrží obrovský tah, zkusím si někdy půjčit kravku na farmě, kam dojíždím, abych podala důkaz místo slibů. Mají velkou oděruvzdornost, tzn. že se můžete šoupat zadkem tam a zpět a ošoupete si zadek místo látky. Tyto materiály se často používají na potažení divadelních křesel, židlí, gaučů a ty musí vydržet několik generací.

Pro prošití používám obuvnické nitě. Dříve jsem šila s klasickými jeansovými na Veritasce, ale opravář strojů mi naznačil, že jestli ještě jednou zavolám, vynese mě v zubech. Tedy jsem sehnala „Děkuji Blanko ať Vám zdraví slouží na věky“ za odvoz starou Minervu, tank z kalené oceli, co prošije všechno! Servisáka jsem již dlouho neviděla :)
Uvnitř tunelů na lana jsou při okraji všité jistící popruhy (pes/bavlna), které fungují jako výztuha a podložka pro nejvíce namáhanou část. Posunem této části po laně směrem nahoru z křesla uděláte opravdu křeslo, posadíte se. Když posunete tyto kraje více dolů, Houpajda Vás položí, jdete více do lehu.

:návod co se s Houpajdou dá dělat a jak ji polohovat, natočíme v brzké doběNovinkou je, že jsem ubrala jeden suchý zip (otvor) pod nohama. Zdál se již zbytečný. Nyní je zip pouze na horní straně za hlavou. Houpajdu si tak i pověste! Pod koleny by se „sucháč“ mohl zdát tvrdý. Otvorem lze vyndat výplň před praním.Vnitřní výplň tvoří polyesterová vata napěchovaná v netkané textílii a nově je ještě vložena do bavlněného bílého povlaku. Vata je měkká a ve vzduchu se neproleží. Jedná se o klasickou výplň do polštářů. Zkoušela jsem i molitanovou drť, ale je tužší.


Etiketka je také nová. Nechávám ji laserem vypalovat u kluků ze Světlo Boží – LiGo. Vyrábějí krásné kusy dřevěných podsvícených obrazů. Až později jsem se dozvěděla, že majitel je autor kovových „hejbátek“ v Crossclubu v Praze, kde jsem trávila adolescentní etapu života.


No a poslední je lano s rozpěrkou. Lano je jutové, české výroby, je pěkné, pevné, dostupné. Širší lano se špatně uvazovalo, tenčí lano zanikalo. Lana obecně jsou pěkným doplňkem do našich eko - backtothetrees domovů. Umělé lano lze také objednat, třeba růžové se žlutou Houpajdou? :)


Rozpěrka - rozpěrné prkno, má hlavní úkol a to udržet Houpajdu v rozevření. Tolik pokusů v délce, tloušce, podélné zavěšení - pracovala jsem pokusem omylem. Vrtala otvory sukovníkem na šířku, na výšku. Spoustu věcí se dá vypočítat, ale když se to nezkusí, tak se to nezjistí. Rozpěrky jsem dříve provrtávala v obýváku, když jsme bydleli v bytě. Piliny byly všude!! Teď je rozpěrka 1,3 m dlouhá, krásně zaoblená a vyhlazená na profi stroji v truhlárně. Někdy je z borovice, někdy z olše, teď budou břízové. Rozpěrky jsou surové, bez nátěru a moření. Každý si ji může dotónovat podle okolního nábytku, nebo použít venkovní oleje k impregnaci.


A to je článek pro "techniky", kteří potřebují přesně vědět, co kupují. T.

96 zobrazení

KONTAKT:

+420 602 424 197

houpajdy@gmail.com

ADRESA:

NEPROPÁSNI NOVOU KOLEKCI:

Malešov

28541

Česká republika

© 2019. Proudly created with Wix.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon