Vyhledat
  • Tereza Řeháková

Kavárna MaSo a vznik Houpajdy

Aktualizace: 30. říj 2020

Když byly synovi 2 roky, muž vymyslel, že doma už chytám roupy a je potřeba něco začít dělat (samozřejmě chránil hlavně sebe před útoky znuděné ženy, hih).


Vznikla dětská kavárna Matky Sobě, v Kutné Hoře. V roce 2015 jsme dvě rodiny začali budovat interiér a protože v prostorách byly krásné trámy, nabízela se houpačka. Dlouho jsme vymýšleli, jak by měla vypadat. Nakonec jsme se dostali k hlavnímu kriteriu a to, že nesmí nikoho ve stísněných prostorách zranit. Musí tedy být měkká.


Poprosila jsem mamku, která na sebe šije oděvy celý svůj život (a její maminka rovněž), aby mi vysvětlila, jak se zachází se šicím strojem. Moje tvůrčí duše tenkrát objevila nový rozměr - textílie.

Vznikla tak první Houpajda, tehdy pouze kus látky, z recyklovaného prostěradla z Ikeii.Druhé těhotenství mě poslalo z kavárny domů a já měla čas se naplno věnovat houpačkám, protože jak se ukázalo, je to výborná věc, která děti neskutečně bavila.


Houpajdu jsem ušila i domů. Trám jsme hledali vrtačkou, takže strop vypadal jak ementál, ale nakonec jsme něco našli.


V houpačce můj syn začal usínat. Vyplnila nám prostor, kdy jsem musela uvařit nebo se postarat o Doubravku. Trochu jsem začala Pepimu závidět a snažila jsem se nacpat svůj zadek do té jeho pidi houpačky. Vznikla tedy další velikost i pro mámy.

Zkoušela jsem různé látky, čistou bavlnu, bavlnu s příměsí, vymýšlela postupy šití, dělala zátěžové testy a hledala vhodného dodavatele dřeva pro rozpěrku.


Kavárna mi však spadla po roce opět do rukou a houpačky jsem odsunula. Tam jsem byla hlavou zdejší komunity matek a nebylo možné, jen tak vystoupit (ani jsem nechtěla). Šila jsem jen nárazově hlavně na objednávku. V lednu 2019 jsem z kavárny vystoupila, předala štafetu jiným maminkám a Houpajdě se věnuji naplno.
Polstrovaná křesla, které znáte, vznikla tak trochu náhodou. Děti do houpačky jednou naházely polštáře a ta okamžitě změnila tvar. Trochu jsem polštáře porovnala a bylo hotovo. Pak jsem už jen zdokonalovala. Mnoho děti a maminek mi dávalo zpětnou vazbu a podílelo na vzniku této věcičky, co vykouzlí úsměv na tváři. Děkuji matkám z MaSo :)


Chci, aby Houpajda pomáhala cítit se lépe. Chci, aby se v ní děti smály, pociťovaly radost a bezpečí. Chci, aby byla útočištěm/bunkrem/levitující postelí, “jsem krytá ze stran a tělo mám v měkoučku”. Chci, aby se v ní rodiče s dětmi tulili, protože tak jsou nejšťastnější. Chci, abyste v ní “vypli” a nechali tělo odpočinout, zregenerovat. Chci, aby se Vám líbila a doplnila vaši osobnost či prostor.Nechte se obejmout …
Mgr. Tereza Řeháková88 zobrazení0 komentář

KONTAKT:

+420 602 424 197

houpajdy@gmail.com

ADRESA:

NEPROPÁSNI NOVOU KOLEKCI:

Malešov

28541

Česká republika

© 2019. Proudly created with Wix.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon